You are here

Grocery Store Prices For 14 Items In 1957

shantihhh's picture

1957-Those Were the Days

Maybe father knew best in 1957, but he probably didn't have a clue about how much mother forked over at the grocery story for his tuna noodle casserole. He made about $4,494 a year, paid about $20,000 for his house, $2,500 for his Ford, and roughly 27 cents a gallon to fill 'er up. Let's see how deep mother had to dig into her pocketbook at the grocery store checkout.

California Cows

1. Milk

Back in 1957, milk was $1 per gallon. Today, we have a lot more choices when standing in the dairy aisle, but whether whole, 2 percent, 1 percent, skim, or soy, milk sets us back about $3.49 when it's not on sale.

 

1960 TV Dinner Billboard

2. TV Dinner

A Swanson TV dinner cost just 75 cents in 1957. With classics like Wagon Train and American Bandstand shown in 39.5 million homes, TV trays were popping up all over the place. Today, a frozen chicken and corn tray will set you back $2.99.

 

3. Tang

Tang Breakfast Crystals were launched in America in 1957 for around 50 cents a jar. In 1965, the Gemini 4 astronauts got this powdered vitamin C powerhouse for free on their space mission and all of the following Gemini and Apollo missions. Today, anyone can buy Tang for $3.39 for a 12-ounce canister.

Ground Steak Tartare

4. Ground Beef

To make that delicious meatloaf, mother shelled out 30 cents for a pound of hamburger in 1957. Today, we pay considerably more for our ground beef -- $4.09 per pound!

5. Butter

When they weren't cooking with lard or shortening, American women of 1957 opted for butter at 75 cents a pound. These days, we're more likely to count fat grams and opt for margarine or other butter substitutes. In any case, at about $3.99 a pound, we don't pay with just our arteries to enjoy good old-fashioned butter today.

Butter only cost 75 cents a pound in 1957.
Butter was significantly cheaper in 1957.

6. Syrup

In 1957, you could douse a stack of flapjacks with pure Vermont maple syrup because it only cost 33 cents for 12 ounces. At $9.36 for 12 ounces of the real stuff today, we have to go a little lighter on the sap. But these days it's much less expensive to grab an imitation. You can get 12 ounces of Aunt Jemima for $1.89.

 

Maple Syrup and a stack of mom's pancakes.

7. Campbell's Tomato Soup

It's no wonder Campbell's tomato soup has always been a family favorite. People have been wallowing in its creamy comfort for generations. To make it even more soothing, in 1957 a can only set you back a dime! Today, it's still an affordable form of therapy, and it costs only a buck.

8. Gum

Gum chompers had a few choices back in 1957. There was Juicy Fruit, Wrigley's Spearmint, and Dubble Bubble, to name a few. You could pretty much chew until your jaw hurt at just 19 cents for 6 packs (30 pieces). Today, in addition to the dental bills, it costs about $1.19 for a 6-pack of gum.

 

9. Broccoli

In 1957, in a world in which the word fiber was mostly used to discuss fabrics, a bunch of broccoli only cost 23 cents. Today's health-conscious crowd pays a little more to munch this super food -- around $1.79 per bunch.


 


10. Eggs

In 1957, a dozen eggs cost a mere 55 cents. For those who aren't quite ready to pour an omelet from a pint-size container of artificial eggs, you can still crack the good old-fashioned, incredible, edible egg for $2.99 a dozen.

11. Iceberg Lettuce

Iceberg lettuce used to rule the refrigerator's produce bin -- it only cost 19 cents per head in 1957! Salad makers these days reach for romaine, red leaf, and endive, just to name a few. Iceberg still has its loyal followers, but they can now plan on paying $1.49 per head.

12. Nabisco Saltines

Nabisco saltines can settle an upset stomach, and, at 25 cents for a 16-ounce package in 1957, that's better than medicine. But today, the same size box will set you back $2.69.

13. Pot Roast

Pot roasts brought families to the table most Sundays in 1957, and it cost 69 cents a pound for that roast. Today, it's harder to get busy families together, but when they do, the cook can expect to pay $4.59 per pound.

14. Canned Corn

The "Ho Ho Ho, Green Giant" jingle wasn't born until 1959, but cooks in 1957 reached for a can of corn with his jolly green likeness for about 14 cents per 27-ounce can. Today, 95 cents will get you a 15-ounce can.

Rate This

Your rating: None
4.427275
Average: 4.4 (11 votes)

3 Comments

The.Tortilla.Guy's picture
Bravo, Once again you have outdone yourself with your blogs !!! Great Picture , great info, and it is about food from a foodies point of view !!! Very refreshing to see some good content about food for foodies on here as opposed to some of the featured plugs including the one on the front page !!! I say this should be there instead !! Wrap On................................ The Tortilla Guy
Snigdha's picture
Great Pictures. Interesting Blog.
shantihhh's picture
Can't figure out what is going on pictures are there and complete txt. Did hard returns and that doesn't correct the problem. Maybe an admin can help as the blog is complete when I go in to edit feature.! Shanti/Mary-Anne